Pielgrzymka samolotowa Czarnogóra–Albania–Macedonia

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce samolotowej do Czarnogóry, Albanii i Macedonii, do miejsca urodzenia św. Matki Teresy z Kalkuty, w dniach 09-16 października 2024 r. 

Plan pielgrzymki:

DZIEŃ 1: JEZIORO SZKODERSKIE
Zbiórka uczestników na lotnisku Warszawa Okęcie, odprawa bagażowa o godz. 08.40 i wylot do Podgoricy o godzinie 10.40. Przylot do Podgoricy o godz. 12.40, odbiór bagaży i przejazd nad Jezioro Szkoderskie, największe na Półwyspie Bałkańskim, położone na granicy Albanii i Czarnogóry. Znaczną część czarnogórskiej części jeziora obejmuje park narodowy, z licznymi wyspami, na niektórych zachowały się zabytkowe monastyry. W programie rejs stateczkiem po jeziorze oraz czas wolny w miejscowości Virpazar. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2: PERAST – KOTOR
Śniadanie i przejazd do Perastu, wzdłuż Boki Kotorskiej, największego i najgłębszego fiordu południowej Europy (piękna trasa widokowa). Najpierw zwiedzanie Perastu -prześlicznej rybackiej osady nad Zatoka Kotorską. Rejs na pobliską Wysepkę Gospa od Skrpjela, gdzie nawiedzimy – Kościół Matki Boskiej na skale. Następnie Kotor, zwany „Dubrownikiem w miniaturze”, warowne miasto, które posiada piękną starówkę, wpisaną na Listę UNESCO. Spacer po urokliwych, wąskich i krętych uliczkach – zabudowa mieszkalna z XIV/XVII oraz katolicka Katedra św. Trifona patrona miasta. Wspaniałą panoramę miasta i zatoki można podziwiać z twierdzy św. Jana, która znajduje się na wzgórzu. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3: STARY BAR – WYPOCZYNEK NAD MORZEM
Śniadanie i przejazd w kierunku Starego Baru. W Starym Barze spacer po historycznej części najważniejszego czarnogórskiego portu, usytuowanej na zboczu górskim w oddaleniu od morza: brama miejska, kościół św. Katarzyny, ruiny katedry św. Jerzego i położony poza miejskimi murami akwedukt turecki, zobaczymy także Starą Oliwkę. To drzewo oliwne liczące według badań ponad 2 tysiące lat. Uznane przez wielu za najstarsze tego typu w Europie i jedno z najbardziej wiekowych na świecie. Po południu czas na relaks nad Adriatykiem. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg

DZIEŃ 4: LAC – KRUJE
Po śniadaniu przejazd do Lac, gdzie znajduje się najbardziej znane sanktuarium – centrum albańskiego katolicyzmu – Kościół św. Antoniego. Następnie przejazd do Kruje – „albańskiego Krakowa”, oryginalna albańska zabudowa i stary bazar pozwoli nam przenieść się w przeszłość. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy Zamek Skanderbega – bohatera narodowego, meczet i najstarszy w kraju bazar z największym w całej Albanii wyborem pamiątek. Przejazd do hotelu
w ok. Durres, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5: BERAT – WINIARNIA COBO
Po śniadaniu przejazd do Berat – wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO miasta-muzeum liczącego około 2500 lat, które jest jednym z najstarszych i najciekawszych miast w Albanii. Często nazywane jest również przez Albańczyków „Miastem tysiąca okien”. W trakcie spaceru uliczkami starego miasta, zobaczymy m.in. stare, zabytkowe domy, twierdzę Kalaja Berati oraz zwiedzimy znajdujące się w jej obrębie muzeum ikon im. Czerwonego Onufrego. W drodze powrotnej odwiedzImy winiarnię Cobo, gdzie czeka nas degustacja najlepszego albańskiego wina.
Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 6: TIRANA – MONASTYR ŚW. NAUMA
Śniadanie i przejazd do stolicy Albanii – Tirany. Zobaczymy tutaj m.in.- katedrę katolicką p.w. św. Pawła, Plac Matki Teresy z budynkiem uniwersytetu, Plac Skanderbega z meczetem Ethem Bey oraz Pałac Prezydencki i Kongresowy. Przejazd w kierunku Macedonii do monastyru Św. Nauma, położonego przy granicy z Albanią. Monastyr św. Nauma to mistyczne miejsce, gdzie według legendy przykładając ucho do grobowca można usłyszeć bicie serca świętego. Przejazd do hotelu w ok. Ochrydy, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7: OCHRYDA
Śniadanie i przejazd na zwiedzanie przepięknej Ochrydy, miasta wpisanego na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, Bazylikę św. Klimenta Ochrydzkiego, Bazylikę wczesnochrześcijańska oraz cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami. Zwiedzanie zakończymy „Pozdrowieniami z Ochrydu”, widokiem cerkiewki św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie ponad wodami jeziora. Czas na relaks na Promenadzie nad urokliwym Jeziorem Ochrydzkim. Przejazd do hotelu w ok. Skopje na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8: SKOPJE
Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Skopje – stolicy Macedonii. Podczas spaceru zobaczymy: twierdzę Skopsko Kale, ulokowaną na wysokim, skalistym wzniesieniu, dominującym nad starą częścią miasta, piękny kamienny most nad Waderem, orientalny Stary Bazar, Cerkiew Zbawiciela, urokliwą starówkę oraz Dom Muzeum Matki Teresy z Kalkuty, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości z pamiątkami po świętej i kaplicą jej poświęconą (św. Matka Teresa była Albanką, która urodziła się w Skopje). Transfer na lotnisko w Skopje, odprawa bagażowa o godz. 15.30, wylot powrotny ze Skopje o godzinie 17.30, przylot do Warszawy o godzinie 19.35, zakończenie pielgrzymki.

koszt – do 35 osób: 4.950 zł; powyżej 35 osób: 4.750 zł od osoby

cena obejmuje:

 1. Bilety lotnicze wraz z opłatami lotniskowymi i bagażowymi 23 kg + 8 kg
 2. Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem wg programu
 3. Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach ***/****, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami
 4. Wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji
 5. Opiekę i informację turystyczną pilota
 6. Ubezpieczenie w TU „Uniqa”: KL z wliczoną opcją chorób przewlekłych do 20 000 EUR, NNW do 2000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR. Obowiązują warunki ubezpieczenia Uniqa „Kontynenty”.
 7. W cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 20 zł od każdego uczestnika.

cena nie obejmuje:

 1. biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, rejsu, opłat za miejscowych przewodników, zestawy audio-guide, opłat za komunikację miejską lub wjazdowych do miast, opłat klimatycznych i miejskich, itp. (na ten cel należy posiadać ok. 165 EUR/os); napojów do obiadokolacji, opłat za plaże i serwis plażowy, itp.
 2. transferów Parafia – lotnisko Okęcie – Parafia
 3. ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5 % ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

uwagi dodatkowe:

 • dokument niezbędny do wyjazdu: paszport lub dowód osobisty
 • na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 1050 zł
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.

informacje i zapisy – proboszcz parafii ks. Krzysztof Czaja

Organizatorem pielgrzymki jest Biuro Podróży Verinci Travel z Bydgoszczy.