Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie
Jest to stosunkowo młoda wspólnota w parafii, założona w 2011 r. przez ówczesnego wikariusza ks. Jarosława Lisicę.
Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło–Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła. Stanowi rodzinną gałąź ruchu. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło – Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre–Dame.
Założyciel Ruchu, Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), odczytując znaki czasu, rozpoczął na polskiej ziemi dzieło Oaz Żywego Kościoła od organizowania rekolekcji oazowych dla ministrantów (1954), Krucjaty Wstrzemięźliwości (1957-1960), a w latach następnych wypracował cały system formacyjno-ewangelizacyjny, obejmujący dzieci, młodzież i dorosłych, a także rodziny (1973).
Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności z małżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
Krąg tworzy 4-7 małżeństw pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Spotkanie kręgu odbywa się raz w miesiącu.
Duchowość wspólnoty opiera się na następujących założeniach:
- Osobista relacja do Jezusa Chrystusa, Jedynego Pana i Zbawiciela
- Poddanie się działaniu Ducha Świętego
- Na wzór Chrystusa Sługi
- Ku Ojcu, przez Chrystusa w Duchu Świętym
- Nierozdzielność światła wiary i życia z wiary
- Umiłowanie liturgii
- Miłość do Kościoła
- Ecclesia mater – Mater Ecclesiae
- Kolegialność i zorientowanie ku wspólnocie lokalnej Kościoła.
6 małżeństw sakramentalnych tworzy 1 krąg Domowego Kościoła. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, jedno takie spotkanie trwa ok. 3 godzin i odbywa się w domu jednej rodzin, które tworzą krąg (co miesiąc u kogoś innego).
Opiekunem wspólnoty jest ks. Jacek Nawrot.