Pielgrzymka dziękczynna za Niepokalane Serce Maryi – 10.09.2022

Szlaki pielgrzymie Świętej Warmii
Gdynia – Orneta – Krosno – Dobre Miasto – Głotowo – Gdynia

Przemierzając piękne krajobrazy, wsie i miasteczka obfitujące w przydrożne kapliczki poznamy dzieje Warmii, lokalną historię pielgrzymowania oraz miejsca zapisane w pamięci kulturowej nie tylko Warmiaków. Zobaczymy również, jak wygląda współczesność tych „świętych miejsc”. Odwiedzimy miejsca pielgrzymkowe związane z kultem Matki Bożej (Krosno) oraz Najświętszego Sakramentu (Głotowo). Dowiemy się, co to znaczy „łosiera” i „łosierka”, „kompanja” i „kiermas”, skąd się wzięło słowo „peregrinus” oraz kim byli „przepoziedacze”.

Termin pielgrzymki – sobota 10 września 2022 r. 

Program pielgrzymki

Msza Św. godz. 6:00, wyjazd sprzed Kościoła Niepokalanego Serca Maryi po zakończeniu Mszy.

Przejazd do Ornety, dawnej siedziby biskupów warmińskich. To urokliwe miasteczko położone z dala od turystycznego gwaru, słynie z powodu pięknej, bogato wyposażonej gotyckiej świątyni – kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Krótki spacer po mieście.

Niedaleko Ornety znajduje się Krosno, a tam Sanktuarium Maryjne ulokowane nad Drwęcą Warmińską, wśród pól i łąk, zachwyca niemal każdego swym przepięknym, późnobarokowym wystrojem. Barokowe sanktuarium bywa nazywane małą Świętą Lipką.

Przejazd do Dobrego Miasta – miejscowości położonej w samym sercu historycznej Warmii. Tutaj znajduje się największy skarb – Bazylika kolegiacka pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Przez papieża Jana Pawła II kościół ten podniesiony został do godności Bazyliki Mniejszej. To druga co do wielkości świątynia na Warmii. Jest obiektem bez wątpienia wyjątkowym. Krótki spacer po mieście.

Ostatnim punktem naszej peregrynacji jest Głotowo. Ta warmińska wieś znana jest pątnikom od czasów średniowiecza. Nawiedzając Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Głotowie, należy udać się nie tylko do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela i Świętego Floriana, ale także na Kalwarię Warmińską, by pomodlić się i poznać jej ciekawą historię. Zbudowano ją w XIX w., wiernie naśladując jerozolimską Drogę Krzyżową.

Koszt uczestnictwa – 250 zł za osobę

Cena obejmuje:

  • przejazd komfortowym autokarem ****
  • opieka pilota ATS Express
  • poczęstunek śniadaniowy
  • porcję zupy
  • opiekę kapłana
  • ubezpieczenie NNW

Informacje i zapisy – ks. Jacek Nawrot, tel. 501 247 716; e-mail: xj.nawrot@gmail.com – zapisy także w zakrystii naszego kościoła