Ks. Piotr Przyborek nowym biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

Papież Franciszek w dniu 06 lipca 2022 r. mianował ks. kanonika dr. Piotra Przyborka, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitarnej Gdańskiej, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i biskupem tytularnym Musti di Numidia. 

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku, ma 46 lat. Wychowanek Przedszkola Sióstr Benedyktynek w Gdańsku-Brzeźnie. Uczęszczał do SP nr 55 i 92 w Gdańsku. W 1995 r. ukończył II LO w Gdańsku-Wrzeszczu. W latach 1995-2001 odbywał formację w Gdańskim Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 2001 r. w bazylice Mariackiej w Gdańsku. W latach 2001-2007 był wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Gdyni-Orłowie, a w latach 2007-2009 – w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni-Karwinach (sąsiednia parafia – ks. Piotr uczył wówczas w Zespole Szkół przy ul. Staffa na Karwinach). W 2005 r. uzyskał licencjat z teologii biblijnej na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w roku 2011 – doktorat z tej dziedziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2009-2010 odbył studia specjalistyczne w dziedzinie biblistyki i archeologii biblijnej w École Biblique et Archéologique w Jerozolimie. W 2011 r. rozpoczął działalność dydaktyczną w Gdańskim Seminarium Duchownym, posługując jednocześnie w parafii pw. św. Antoniego w Redzie. W latach 2012-2014 był wikariuszem w parafii pw. św. Jana z Kęt w Rumi-Janowie, w latach 2014-2020 – w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku-Wrzeszczu, a w latach 2020-2021 – w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Od 2021 r. jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej i posługuje w parafii archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Jest założycielem i dyrektorem Szkoły Biblijnej archidiecezji gdańskiej oraz redaktorem naczelnym kwartalnika biblijnego „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”. Jest też członkiem Rady Ekumenicznej, Rady ds. Formacji Stałej Duchowieństwa, Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej. Zna język francuski.

Święcenia biskupie ks. Piotra Przyborka odbędą się w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku-Oliwie w dniu 20 sierpnia 2022 r. o godz. 10:00.

Pamiętajmy o nowym biskupie gdańskim w naszych modlitwach, prośmy o światło Ducha Świętego, siły i zapał dla niego do posługiwania Kościołowi gdańskiemu w nowej roli.

 

One Reply to “Ks. Piotr Przyborek nowym biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej”

Comments are closed.