Wsparcie dla osób dotkniętych przemocą seksualną i nadużyciami w Kościele

Informujemy o inicjatywie „Zranieni w Kościele”telefonie zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Numer telefonu 800 280 900 działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00.

Powołały ją do życia w marcu 2019 r. wspólnie trzy środowiska lub organizacje: Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” oraz Fundacja Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Numer telefonu 800 280 900 będzie działał we wtorki wieczorem, między 19:00 a 22:00. Linia – anonimowa i bezpłatna – ma być pomocą przede wszystkim dla ofiar i ich rodzin, ale także wszystkich, którzy czują się zranieni faktem przemocy seksualnej w Kościele i potrzebują rozmowy. Przy telefonie będą dyżurowali przygotowani specjaliści: psychologowie i psychoterapeuci. Co ważne: będą to osoby wierzące. Dzwoniący nie musi się przedstawiać, rozmowa nie będzie nagrywana. Telefon jest otwarty na potrzebujące pomocy osoby z całej Polski, także – po wpisaniu numeru kierunkowego +48 – z zagranicy. Ważne: chodzi o osoby pełnoletnie.

Dzieci i młodzież organizatorzy zapraszają do zadzwonienia do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numer 116111. Telefon ten prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

 

Z kolei w archidiecezji gdańskiej na początku 2022 r. rozpoczął działalność Ośrodek Pomocy Ofiarom Nadużyć w Kościele.

Zadaniem ośrodka pomocy jest zapewnienie pokrzywdzonym wsparcia psychologicznego, terapeutycznego oraz konsultacji z kompetentnymi osobami, m. in. z psychiatrą, psychologiem i prawnikiem. Ponadto, osoby pokrzywdzone będą mogły liczyć na pomoc duchową.

Siedziba Ośrodka Pomocy Ofiarom Nadużyć znajduje się w Gdańsku przy ul. Dolnej 4/1. Przyjmuje on zgłoszenia telefoniczne w każdy wtorek i piątek w godz. 9.00-13.00 16.00-20.00 pod numerem 534-238-139. Można też  napisać: opon@caritas.gda.pl. Koordynatorem Ośrodka jest psycholog ks. dr Piotr Szydłowski.