Parafia w książce „Kościoły archidiecezji gdańskiej. Nasze dziedzictwo” – Krzysztof Wnuk (red.)

Tworzenia parafii podjął się ks. Tadeusz Gawroński. 1 lipca 1983 r. bp Marian Przykucki na osiedlu Karwiny ustanowił ośrodek duszpasterski. 1 października 1983 r. biskup poświęcił krzyż i plac budowy obiektów sakralnych, a 21 czerwca 1984 r. – tymczasową kaplicę i dom mieszkalno katechetyczny. Potrzebny był jednak duży kościół. 16 października 1986 r. bp Przykucki poświęcił kamień węgielny z katakumb rzymskich z I w. chrześcijaństwa i wraz z aktem erekcyjnym wmurował w ścianę prezbiterium budowanego kościoła. Zwieńczeniem dziesięcioletniej budowy była konsekracja świątyni, której 19 maja 1996 r. dokonał abp Tadeusz Gocłowski. W czasie konsekracji w mensę ołtarza głównego zostały złożone relikwie św. papieża Piusa X.

Efektem realizacji planu, którego głównym projektantem był mgr inż. arch. Tomasz Lew, jest monumentalny kościół o formie nawiązującej do średniowiecznego motywu opiekuńczego płaszcza Maryi. Budynek pnie się w górę przeszkloną wieżą z dzwonami Niepokalane Serce Maryi, Jan Paweł II i św. Juda Tadeusz. Połacie dachu schodzą do attyk wieńczących elewacje. Wystrój jednonawowej Sali o czterech przęsłach promieniście rozchodzących się od prezbiterium jest dziełem mgr inż. arch. Włodzimierza Weyny z Sopotu i mgr inż. arch. Jana Chiluty z Sopotu. W prezbiterium z ukrzyżowanym i tabernakulum na tylnej ścianie oprócz ołtarza głównego jest ołtarz z figurą Niepokalanego Serca Maryi. Ołtarze boczne św. Antoniego i Matki Bożej Częstochowskiej znajdują się pod chórem rozpiętym na całej szerokości kościoła. Przestronne wnętrza oświetlają ażurowe, mosiężne żyrandole i konkiety.

Kościelne mury były świadkiem ważnych wydarzeń. 27 września 1989 r. parafię nawiedziła Marka Boża Częstochowska w kopii cudownego obrazu, a 10 lutego 1996 r. odbywały się Misje święte z okazji Roku Jubileuszowego. Misje święte towarzyszyły peregrynacji obrazu Jezus, ufam Tobie od 1 do 8 października 2005 r. Owocem roku Eucharystii (2005) jest w parafii w każdą środę adoracja Najświętszego Sakramentu. Na co dzień chrześcijańskiego ducha formują tradycyjne grupy apostolstwa świeckich. Od 1 września 2005 pracę duszpasterską wspierają siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

W dniu odpustu parafialnego (w niedzielę po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa) wierni składają hołd Sercu Maryi, która opiekuńczym płaszczem otacza ludzi uciekających się pod jej opiekę.

 

źródło: Krzysztof Wnuk (red.) „”Kościoły archidiecezji gdańskiej. Nasze dziedzictwo”, tom II, s. 56, wydawnictwo Studio Plus 2006-2008