Opis kościoła parafialnego

Kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Karwinach, mieszczący się przy ul. Makuszyńskiego, powstawał przez niespełna 11 lat, pomiędzy rokiem 1985 a 1996. Projekt kościoła wykonał inż. arch. Tomasz Lew. Kierownikiem budowy kościoła był Jan Lehmann. Nadzór nad budową kościoła sprawował inż. Andrzej Kolasiński. Projekt realizacyjny wystroju wnętrza kościoła wykonali artyści plastycy – mgr inż. arch. Włodzimierz Weyna, mgr inż. arch. Jan Chiluta.

Kościół położony jest na styku osiedli Karwiny II oraz Karwiny III. Ma wymiary 56 m długości, 57 m szerokości, 49,8 m wieży (zwieńczonej 6 m krzyżem); najwyższy punkt stropu znajduje się na wysokości 18 m.

Frontowa elewacja nawiązuje do motywu opiekuńczego płaszcza Madonny, wpisując się w znany na przestrzeni wieków przykład budowli, dedykowanych Matce Bożej, a wznoszonych na rzucie przyziemia, np. róży – przykładami są tutaj Kalwarie: Wejherowska, Zebrzydowska oraz Pacławska.

Kościół ma układ centralny – praktycznie z każdego jego miejsca widoczny jest ołtarz oraz ambona. Wnętrze wznosi się na 4 przęsłach, gdzie pomiędzy środkowymi z nich znajduje się chór muzyczny, którego ściana rozpina się na całej szerokości kościoła podwójną galerią na piętrze. Kościół otoczony jest 7 attykami (5 po lewej, 2 po prawej stronie), do których połaciami schodzi dach budowli.

 

opracowano na podstawie książki ks. Tadeusza Gawrońskiego „Kościół Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwinach” (Pelplin 2006)